روزنامه نیویورک تایمزدر شماره روز چهارشنبه خود عکس های چهار جاسوس موساد از 26 تروریست دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی را که یک رهبر حماس را در ماه گذشته به شهادت رسانده بودند منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، این عکس ها جاسوسان موساد را نشان می دهد که با کلاه گیس و ریش در فروشگاههای زنجیره ای، خیابان و برخی از مناطق دیگر شهر دوبی در حال خرید و یا عبورند.

این روزنامه نوشت افرادی که محمود المبحوح را در هتلی در دوبی بیهوش و خفه کردند فکر می کردند که می توانند آن را مرگی طبیعی جلوه دهند، اما پلیس دوبی به سرعت این توطئه را فاش و 26 عامل این قتل را شناسایی کرد و یک نوار ویدوئویی 27 دقیقه ای را که عکس جاسوسان موساد را داشت پخش کردند.

این روزنامه با اشاره به مشکلات دیپلماتیک اسراییل بر اثر این این جنایات نوشت: افشای این توطئه عزم دوبی را برای جلوگیری از صدمات بیشتر نشان می دهد.

نیویورک تایمز به نقل از عبدالخالق عبدالله یک پروفسور علوم سیاسی در دانشگاه امارات متحده عربی نوشت: دوبی با شفاف سازی در زمینه این قتل پیام بسیار روشن بازدارندگی را ارسال می کند که ما این اقدامات را تحمل نخواهیم کرد.


این روزنامه از سرتیپ تیم رییس پلیس دوبی به عنوان یک ملی گرای عرب و یک مخالف سرسخت رژیم صهیونیستی نام برد و گفت وی در گذشته از رسانه های گروهی خارجی شکایت کرده است. (آقای تمیم از مصاحبه برای این مقاله خودداری کرد.)

نیویورک تایمز با اشاره به افشای نوار ویدوئویی جاسوسان موساد نوشت که این نوار در اینترنت و از جمله وب سایت پلیس بین الملل (اینترپل) قرار گرفته و تروریست ها را در سراسر جهان واداشته است که روش های خود را تغییر دهند.

به نوشته نیویورک تایمز، اگرچه عاملین قتل این رهبر موساد در انجام ماموریت خود موفق بوده اند اما افشای این توطئه موجب شگفتی بسیاری در جهان عرب که در آن موساد تقریبا مهارتی فوق بشری و پنهانکاری بسیاردارد شده است.

نیویورک تایمز به نقل از مصطفی العانی یک تحلیلگر امنیتی نوشت: قاتلین المبحوح به گونه ای باور نکردنی بی دقت بودند. هم اکنون این 26 نفر به مهره های سوخته شده ای تبدیل شده اند و ما شیوه های آنان را کشف کرده ایم.

نیویورک تایمز نوشت: موساد ترورهای خود را از دهه 1970 آغاز کرد و ترورهای بسیاری را در بیروت و دیگر شهرهای لبنان ،رم ، آتن و شهرهای بسیاری در جهان انجام داد. آنها در این ترورها اشتباهات وحشتناکی را نیز مرتکب شدند که از جمله آنها می توان به کشتن یک خدمتکار الجزایری در نروژ در سال 1973 که وی را به یک شبه نظامی فلسطینی به اشتباه گرفته بودند اشاره کرد. اما عملیات موساد هرگز با جزییاتی جز قتل اخیر رهبر حماس در دوبی فاش نشد.

این روزنامه نوشت: عملیات پلیس دوبی مطمئنا موجب درد سر اسراییل شده است . به نظر می رسد که اغلب قاتلین گذرنامه های افرادی را که در اسراییل زندگی می کنند و دارای تابعیتی دوگانه هستند به سرقت برده اند.

پلیس دوبی اطلاعات مربوط به کارت های اعتباری را که قاتلین از آنها استفاده کرده اند منتشر کرده است و رییس پلیس دوبی گفته است که وی – اگر نگوییم صد درصد – 99 درصد مطمئن است که موساد عامل این قتل بوده است. اسراییل در برابر اتهامات نقش جاسوسان موساد به سکوت عادی خود ادامه می دهد.

علاوه بر رژیم صهیونیستی دولت آمریکا نیز در زمینه این ترور موضعی نگرفته است.

در اسراییل برخی از مقاله نویسان روزنامه ها ابراز نگرانی کرده اند و مردم این عملیات را به استهزاء‌ گرفته اند و در تعطیلات سنتی یهودیان بسیاری از آنان کلاه گیس بر سر گذاشته و به تقلید تروریست ها می پردازند.

لازم به یاد آوری است به دنبال ترور المبحوح رییس پلیس دوبی اعلام کرده است که ورود صهیونیست ها با هرگذرنامه ای به امارات متحده عربی ممنوع است.

روزنامه "کریسچن ساینس مانیتور" در شماره روز گذشته خود نوشت که حداقل دوتن از 26 عامل قتل این رهبر حماس به آمریکا "سفر" کرده اند اما معلوم نیست که آنها هنوز در آمریکا به سر می برند یا خیر.